Hogyan hat a zene a gyerekekre?
A zene nagyon sok mindenre megtanítja a gyermeket, például fejleszti a ritmusérzékét és ezzel a nagymozgása is sokat fejlődhet. A zenehallgatás ösztönzi a koordinációt és még a stresszt is csökkenti.
A zene fejleszti a jobb és a bal agyfélteke készségeit. Ezen kívül javítja az önkifejezést és a nyelvi készségeket is. A rendszeres zenehallgatás segít a koncentrációban, serkenti a mentális válaszokat és sokat segít az önbecsülés megteremtésében is.
A zene javítja a családi kapcsolatokat és más társadalmi kapcsolatokat. Mindemellett segít az identitás megteremtésében és nagyon sokat segít abban is, hogy a gyermek beilleszkedjen egy-egy közösségbe.
A kutatások során néhány típusú zenével kapcsolatban azt is megállapították, hogy csökkenti a magas vérnyomást és a pulzusszámot, illetve kiemelkedő szerepe van a neurológiai funkciók, a memória és a nyelvi készségek javításában. A figyelemzavarral vagy érzelmi zavarral küzdő gyerekekre is nyugtató hatást gyakorol a rendszeres zenehallgatás.
Nem csak a zenehallgatásnak van ennyi pozitív hatása, hanem annak is, ha a gyermek valamilyen hangszeren játszik. Ez ugyanis nem csak a nyelvi készségeket fejleszti, hanem a társakkal való interakciókat is javítja.
Számtalan tanulmány született azzal kapcsolatban is, hogy a magzatra milyen hatással van a rendszeres zenehallgatás. Bizonyára mindenki hallott már a Mozart-effektusról. Ez azt jelenti, hogy azok a gyerekek, akik az anyaméhben klasszikus zenét hallgatnak, sokkal jobb motoros képességekkel rendelkeznek, sokkal gyorsabban tanulnak, több információt képesek megjegyezni és a kognitív képességeik is jobbak lesznek azokkal a gyerekekkel szemben, akiknek az édesanyjuk nem hallgatott klasszikus zenét a várandósság ideje alatt.