Hogyan segítsünk a gyermekünknek legyőzni az éjszakai „szörnyeket”?

A gyerekek az egész világon sokat aggódnak amiatt, hogy szörnyek lakoznak az ágyuk alatt. Nem olyan egyszerű azonban feloldani a gyerekek szorongásait és meggyőzni őket arról, hogy egyedül is nyugodtan aludhatnak az ágyukban, merthogy nincsenek szörnyek az ágyuk alatt. Mutatjuk is, hogyan és mivel csillapítsuk le a gyermekünket, ha fél az éjszakai, ágy alatti szörnyektől!
Hogyan segítsünk a gyermekünknek legyőzni az éjszakai „szörnyeket”?

A sötétségtől való félelem, különösen attól, hogy egyedül maradnak a sötétben, az egyik legnagyobb félelem, amelyet a gyerekek megtapasztalhatnak. A szorongást, amelyet a gyerekek lefekvéskor tapasztalnak meg, valószínűleg a fantáziájuk táplálja, ezért is lehetnek olyan biztosak abban, hogy egy szörnyeteg rejtőzik az ágyuk alatt. Bármennyire is frusztráló lehet a szülő számára, hogy sok alkalommal kell a gyermeket visszaterelni az ágyba, nem tehetünk más, minthogy jobban megértsük az életkornak megfelelő félelmeket, így azt a megoldást is gyorsabban meg fogjuk találni, ami leginkább passzol a gyerekünkhöz.

De mitől is félhetnek a gyerekek életkorok szerint? Egy 2 és 3 év közötti gyerek félhet bármitől, amit nem ért. A 3 és 5 éves kor közötti gyerekek hajlamosak félni a képzeletbeli veszélyektől, például attól a félelemtől, hogy egy szörny él az ágy alatt. Nehezen tudják elválasztani a valóságot a fantáziától, és olyan élénk képzelőerejük van, ami táplálja a félelmüket.

A félelmek gyakran válnak valóságosabbá az iskolai évek során. A gyermek félhet a mennydörgéstől, az ugató kutyától és még sok mástól is is. Aggódhat a szüleik egészsége és a saját biztonsága miatt is. Még az is lehet, hogy alvás közbeni szorongást is megtapasztalnak.

Hogyan segíthetünk a gyermekünknek? Fontos, hogy még akkor is empátiát mutassuk, ha egyébként frusztráltnak érezzük magunkat, mert a gyermek több alkalommal felsír, vagy többször kell az éjszaka folyamán visszakísérni a szobájába. Szülőként sok mindent megtehetünk, hogy segítsünk a gyermekünknek, például azzal, hogy elismerjük a félelmeit és olyan tevékenységeket végzünk, amelyek segítenek átértékelni a helyzetet és leküzdeni a félelmeket.

Fontos, hogy ne utasítsuk el, vagy ne csökkentsük a gyermek félelmeit, mivel ez több kárt okoz, mint hasznot. Engedjük meg, hogy a gyermek átvegye az irányítást a félelmei felett, mert ezzel, sokkal bátrabbnak érezheti majd magát.

A lefekvési rutin lehetővé teszi a gyerek számára, hogy a mindennapi élete felett ellenőrzést szerezzen. Ez a kiszámíthatóság pedig lehetővé teszi számára, hogy hogy biztonságban és kényelmesebben érezze magát.

Ha a gyerek fél a sötéttől, ügyeljünk arra, hogy ne nézzen olyan filmeket, vagy ne játsszon olyan játékokat, amelyek ijesztő és zavaró tartalmat tartalmaznak. Az is jó, ha együtt nézünk az ágy alá, mert ez segít a gyermeknek kezelni a félelmeit.

Kapcsolódó cikkek

A dehidratáció a gyerek hangulatára is hatással van

A dehidratáció a gyerek hangulatára is hatással van

A dehidratáció fizikai és mentális tüneteket is okozhat.

Hogyan hat a zene a gyerekekre?

Hogyan hat a zene a gyerekekre?

A gyerekekre is nagyon pozitívan hat a zenehallgatás.